بهداشت شخصیمراقبت و بهداشت

انجام چه کارهایی در دوران پریود ممنوع است؟

دوران قاعدگی یکی از حساس ترین زمان ها بررای خانم هاست،به دلیل تغییراتی که در این دوره در بدن ایجاد میشود اعضای بدن حساس تر میشوند و به مراقبت های بیشتری احتیاج دارند ولی ما معمولا یک سری از این موارد را نادیده میگیریم.

مراقبت های لازم در دوران پریودی

1)نوشیدن آب

در دوران پریودی برای اینکه دچار یبوست و نفخ نشوید سعی کنید بیشتر از مواقع عادی آب بنوشید به دلیل ینکه سطح استروژن و پروژسترون افزایش میابد بدن به آب بیشتری نیاز دارد.

2)نمک

خوراکی هایی که مثل چیپس و پفک که نمک بیشتری دارند موجب تشدید نفخ و در نتیجه دل درد بیشتری میشوند.

3)ورزش

از اولین کارهایی که خانم ها در دوران پریودی انجام میدهند کنار گذاشتن ورزش است در حالی که ورزش یکی از راه هایی است که باعث حفظ روحیه و ایجاد آرامش میشود،اگر امکان انجام ورزش های سنگین همیشگی را ندارید پس ورزش های سبک را حتما امتحان کنید.

4)استراحت

بدن خانم ها در این دوره به دلیل مصرف انرژی بالا به زمان استراحت بیشتری نیاز دارد پس حتما در این دوره به مقدار کافی بخوابید و استراحت کنید.

5)آهن

برای جبران کردن مقدار خون زیادی که از دست میرود باید دنبال راه چاره ای باشید پس بهتر است غذاهایی که آهن زیادی دارند مثل لوبیا،اسفناج،جعفری و… را در رژیم غذایی خود جای دهید.

6)محصولات معطر بهداشتی

حس بویایی در این دوره در حساس ترین حالت خود قرار دارد ولی اگر از نواربهداشتی های و دیگر وسایل شیمیایی معطر استفاده کنید واژن را تحریک میکند و ممکن است مشکلات بیشتری را به وجود بیاورد.

7)رنگ خون

خونی که در دوران پریودی از بدن خارج میشود میتواند به دو حالت تقسیم شود، اول اینکه روشن باشد یا تیره، دوم اینکه لخته ها به چه صورت است؟اگر خون روشن باشد مشکلی ندارد ولی اگر تیره باشد احتمالا یعنی خون در رحم باقی مانده بوده است. درباره ی لخته شدن خون هم اصلا نباید نگران باشید چون کاملا طبیعی است و فقط در صورتی باعث نگرانی میشود که لخته ها مایل به نارنجی باشد و فقط رگه هایی از خون قرمز در آن دیده شود، در این صورت احتمال عفونت در رحم وجود دارد.

8)نظافت

اکثرا همه بعد از دستشویی و عوض کردن پد بهداشتی دستهای خود را میشویند ولی باید بدانید در دوران پریودی قبل از اینکار هم باید دست های خود را بشویید به دلیل اینکه واژن در برابر آلودگی بسیار حساس تر میشود. مسئله دیگر استفاده از دستمال توالت است ، نباید دستمال توالت را از عقب به جلو بکشید ، بهتر است از واژن به سمت مقعد بکشید تا آلودگی ها به واژن راه پیدا نکنند.

9)به خاطر سپردن زمان پریودی

برای داشتن احساس آرامش و انجام پیش بینی های لازم دوره پریودی، بهترین کار یادداشت کردن زمان پریودی در تقویم است تا بتوانید داروهای لازم را مصرف کنید، وسایل مورد نیازتان را همراه داشته باشید و … تا با ارامش بیشتری این زمان بگذرد.

10)تعویض به موقع پد

برای جلوگیری از عفونت و حفظ سلامت و نظافت در این دوره، بهتر است هر 2 تا 4 ساعت نسبت به شدت پریودتان، پد بهداشتی را عوض کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا