بهداشت بدنمراقبت و بهداشت

تفاوت پینه و میخچه پا و راه های پیشگیری از آنها

میخچه ها و پینه ها قسمت های ضخیم پوست هستند که به دلیل اصطکاک یا فشار روی پوست پا به وجود می آید. میخچه ها و پینه ها به طور معمول بر روی پوست برای محافظت از پوست زیرشان ایجاد میشود. میخچه ها ممکن است در هر قسمتی از بدن که به طور مداوم در معرض اصطکاک است ایجاد شوند. پینه ها به دلیل فشار استخوان به پوست شکل میگیرند. معمولا در نوک و کناره انگشتان و کناره انگشتان پا و کف پا شکل میگیرد. بهبودی کامل میخچه ها ممکن است بیش از 1 ماه طول بکشد. با انتخاب کفش مناسب و راحت شما میتوانید از بروز میخچه جلوگیری کنید.

بیشتر میخچه ها و پینه ها وقتی فشار از رویشان برداشته شود از بین میروند.

تفاوت میخچه پا و پینه پا

میخچه ها قشمتی از پوست هستند که به طور دایره ای ضخیم شدند و معمولا در نوک و انگشتان کنار پا یا کف پاها ایجاد میشوند. میخچه ها انواع مختلفی دارند. میخچه سخت قسمتی از پوست است که سفت شده و تراکم وسط آن بیشتر است. این نوع از میخچه در نوک انشگتان پا و قسمت بیرونی پا دیده میشود. میخچه نرم قسمتی از پوست است که نازک ، قرمز و حساس به لمس شده است و وسط آن نرم بوده و معمولا هم بین انگشتان پا به وجود آمده است.

پینه ها از میخچه بزرگتر هستند. پینه ها سفت و زرد رنگ هستند. پینه پا معمولا در قسمت استخوانی پا ایجاد میشود چون وزن بیشتری را تحمل میکند. اکثر پینه ها بدون درد هستند اما بعضی از آنها ممکن است دردناک شوند.

علل بروز آنها

برخی میخچه ها و پینه ها به دلیل اشتباه راه رفتن و کفش نامناسب ایجاد شوند. یکی از اصلی ترین عوامل پوشیدن کفش های پاشنه بلند هستند. این کفش ها باعث فشار زیاد روی انگشتان پا میشوند. به همین دلیل زنان چهار برابر مردان دچار پینه و میخچه میشوند. سایش و فشار میتواند باعث ایجاد میخچه های نرم و پینه های کف پا شوند. پاها بیشتر اوقات در فضای بسته و مرطوب قرار دارند که فضای مناسبی برای رشد قارچ و باکتری ها و بروز عفونت است. شست کج و انگشت چکشی از دیگر عوامل خطری است که احتمال بروز میخچه و پینه را افزایش میدهد.

اقدامات درمانی

مصرف آنتی بیوتیک

مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی به تدریج باعث از بین رفتن میخچه و پینه میشود.

برداشت پوست اضافی

میخچه و پینه را خیس کنید. برای اینکار به مدت 10 دقیقه پاهایتان را داخل آب گرم بگذارید. به وسیله یک سنگه پا میخچه یا پینه را بسایید. برای برداشتن پوست مرده از حرکات دورانی و جانبی استفاده کنید. مراقب باشید که بیش از حد پوست را برندارید چون باعث خونریزی و عفونت میشود.

استفاده از کرم مرطوب کننده

به طور روزانه ازکرم های مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید. از کرم هایی استفاده کنید که حاوی اسید سالیسیلیک و لاکتات آمونیوم یا اوره باشند. این محتویات به نرم شدن تدریجی میخچه و پینه کمک میکند. مرطوب کردن نادرست ممکن است باعث تشدید بیماری های قارچی شود.

کفش ها و جوراب های مناسب ، پدها و کفی های محافظ از دیگر راهای مراقبت است.

نکته مهم

بعد از شستشو پاهای خود را کامل خشک کنید تا باعث قارچ نشود.

هرشب پاها را با آب و صابون بشویید.

بلافاصله بعد از شستشو از مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید.

کفش و جوراب سایز مناسب پاهای خود را بپوشید.

چنانچه خشکی و پینه و میخچه پا شما شدید شد و بعد از مراقبت های لازم درمان نشد به پزشک مراجعه کنید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا