آرایشی و زیباییصورت

کانتور چیست؟ انواع کانتور و کاربردهای آن

روش کانتورینگ صورت که به آرایش ترمیمی شهرت دارد، یکی از مهم ترین ترفندهایی است که به عنوان پوششی برای پنهان کردن نقص‌‌های صورت به کار می‌‌رود. در این روش از کرم‌های فشرده و مخصوصی که رنگ‌ آن‌‌ها حدود دو تا سه درجه تیره‌تر از رنگ طبیعی پوست صورت است، استفاده می‌شود. به کمک آن سایه روشن‌‌هایی در قسمت‌های مشخصی از صورت ایجاد می‌‌کنند تا با پوشاندن نقاط ضعف و عیب‌‌های صورت، نقاط قوت و ویژگی‌های برجسته آن جلوه بیشتری پیدا کند.

محبوبیت کانتورینگ در بین خانم ها به دلیل برجسته تر نشان دادن شاخصه های صورتشان است.استفاده از کانتور صورت در بین ستارگان سینما و مدل ها هم طرفدارهای زیادی دارد. به کمک این روش فرم و حالت صورت به نوعی دیگر دیده می‌شود و بعضی از اجزای صورت کوچک و باریک و بخشی از آن‌ها برجسته و حجیم به چشم خواهند آمد.

اهمیت استفاده از کانتور

مهم ترین هدف کانتورینگ این است که بتوانید از مواد آرایشی مناسب برای تغییر حالت چهره استفاده کنید. در گذشته خانم ها از کانتور برای تغییر چهره خود استفاده می کردند ولی امروزه هدف اصلی کانتورینگ اسن است که ضمن تغییر حالت چهره خود بتوانید چهره واقعی خود را به شکل زیباتری تقویت کنید.

انواع کانتور

معمولا در کانتورینگ از کرم های فشرده ای که 2 تا 3 درجه تیره تر از رنگ طبیعی صورت است استفاده میشود.باید توجه داشت برای استفاده از کانتورینگ احتیاج به آرایش سنگین و غلیظ نیست و میتوان این تکنیک را بسیار ملایم و طبیعی روی صورت ایجاد کرد.اگر رنگ پوست شما گرم است باید از بهتر است از سایه های گرم مانند قهوه ای و قرمز استفاده کنید ولی اگر رنگ پوست شما سرد است باید از سایه های خنک تر مانند قهوه ای مایل به خاکستری استفاده کنید.

کرم کانتور

این نوع کانتور برای پوست های خشک مناسب تر است. برای اینکه کرم کانتور به خوبی به خورد پوست رفته و به شکلی یکدست روی پوست پخش شود میتوانید از پدهای اسفنجی استفاده کنید و یا با دست های تمیز خود کرم را روی صورت پخش کنید.

پودر کانتور

استفاده از کانتور پودری برای کسانی که پوست چربی دارند و میزان تعریق آنها زیاد است مناسب است. برای کانتورینگ صورت با پودر بهتر است از براش استفاده کنید. به این شکل که برای ایجاد ظاهری نرم تر ولطیف تر از براش کرکی زاویه دار جهت پخس کردن پودر استفاده کنید. همچنین از برس های کوچک تر برای قسمت های ظریف تر مانند بینی استفاده کنید.

برای کانتور کردن باید به رنگ ، فرم کلی تک تک اجزای صورت خود توجه کنید. بدیهی است که فرم و حالت چهره افراد باهم متفاوت است. به همین دلیل هر فرد باید طبق فاکتور های زیبا شناسی صورت خود کانتور را انجام دهد.

کانتور بینی

 

کانتور بینی دراز

برای کانتور کردن بینی هایی که دراز و بلند هستند بهتر است سراغ کرم کانتوری بروید که 2 درجه از پوست شما روشن تر باشد. به این صورت بخش فوقانی بینی را که لاغر تر و نازک تر به نظر میرسد را آرایش کنید. همچنین از کرمی که 2 درجه تیره تر است برای قسمت پایینی بینی و پره های بینی که پهن تر و عریض تر هستند را تیره کنید.

کانتور بینی های کج

برخی افراد دچار انحراف بینی هستند و بینی آنها کج دیده میشود. میتوانند قسمت های فرو رفته را با رنگ روشن و قسمت های برآمده را با رنگ تیره کانتور کنند.

کانتور بینی های گوشتی

برای این کار لازم است بر روی دو جهت تیغه بینی خطوط موازی کشیده و تیرگی ها را در قسمت حاشیه ها پخش کنید. استفاده از کانتور روشن در بخش میانی بینی و محو کردن آن نیز ظاهری بهتر به بینی های گوشتی میدهد.

کانتور بینی های استخوانی

برای کانتور کردن بینی‌‌هایی با این حالت، بهتر است تمام بخش‌ها بینی را با کرم روشن کنید. سپس قسمت زیرین بینی تا بخش بالایی آن را فون روشن بزنید. برای تیغه‌‌ها نیز از رنگ روشن استفاده نمایید اگر احساس می‌کنید قوز یا استخوان بینی شما بزرگ است، لازم است از کرم برای روشن‌تر کردن بخش‌‌های بالا و پایین استخوان استفاده نمایید. این فون را به سمت خارج محو کنید. اما اگر قوس بینی کم باشد، لازم است کرمی با رنگ تیره را بر روی بخش قوز دار پراکنده کنید.

کانتور بینی عقابی

به منظور کانتور کردن این بینی ها لازم است قسمت های خط  ابرو و پیشانی را برجسته تر نشان داد و همچنین پل بینی را با کانتور تیره کمی تیره کنید. بعد از کرمی که خاصیت روشن کنندگی زیادی دارد برای قسمت میان ابرو استفاده کنید. حالتی مثلثی شکل ایجاد کنید تا فرم آن به سمت بالا کشیده شود.

کانتور لب

کانتورینگ لب

 • از دستمالی تمیز و مرطوب برای تمیز کردن و لایه برداری لب استفاده کنید.
 • از بالم لب برای از بین بردن حالت خشکی لب ها استفاده کنید.
 • از کانسیلر برای کاور کردن رنگ لب ها استفاده کنید تا رنگ لب ها یکپارچه شود.
 • از خط لب برای پررنگ کردن حاشیه لب و ایجاد خطوط بر روی چروک های داخل لب استفاده کنید.
 • بعد از آن با مدادی که 2 یا 3 درجه تیره تر به ایجاد سایه هایی در گوشه درونی لب بپردازید.
 • حالا در بخش وسطی لب بالا فرم V ایجاد کنید و یک خط در وسط و دو خط در دو سمت لب ایجاد کنید.
 • بعد از آن نوبت این است که از رژ لب برای ایجاد رنگ دلخواه در میان لب‌ها استفاده کنید. به منظور ایجاد تضادی زیبا میان مرکز لب‌‌ها با گوشه‌‌های تیره‌تر آن، ضربه‌‌هایی با رژلب به روی لب‌‌ها بزنید. اینطور یک هایلایت جذاب ایجاد کنید.
 • در مرحله آخر نیز برای جلوه طبیعی‌‌تر آرایش لب‌‌ها رنگ رژلب را در تمام قسمت‌‌های لب پخش کرده و رنگ‌‌ها را باهم ترکیب کنید.

 

کانتور صورت

کانتور صورت

روش کانتورینگ به منظور ایجاد تعادل در فرم صورت انجام می‌‌شود. اینطور از خطوط تیره و روشن برای رفع نواقص و برجسته کردن ویژگی‌های مثبت بهره می‌گیرند. به همین دلیل لازم است پیش از اقدام به انجام شیوه کانتورینگ ابتدا فرم کلی صورت خود را بشناسید. چراکه حالت چهره افراد با هم فرق دارد. می‌‌توان فرم صورت هر شخص را به شکل هندسی خاصی شبیه دانست.

انواع حالت های صورت و روش های کانتور کردن آن به شرح زیر است :

کانتورینگ صورت های گرد

برای کانتور کردن صورت هایی که فرم گرد دارند لازم است از کرم هایی با رنگ روشن برای روشن کردن نقاطی مانند پیشانی، بخش میانی بینی ، قسمت وسسط گونه و چانه استفاده کنید. همچنین نواحی خاصی مانند کنار شقیقه ها ، فک و گردن نیز را تیره کنید. برای استفاده از رژ گونه هم بهترین قسمت هم زیر استخوان گونه است.

کانتورینگ صورت هایی با فرم بیضی

بهترین حالت آرایش برای ظریف تر نشان دادن صورت هایی که فرم بیضی دارند، روشن و هایلایت کردن بخش میانی پیشانی ،زیر چشم ها و چانه است.

کانتورینگ صورت هایی با فرم مریع

اگر فرم صورتتان به شکل مربع است، تیره کردن فک و شقیقه ها و هایلایت کردن بخش میانی بینی ، گونه ها و چانه بهترین حالت برای زیباتر نشان دادن حالت صورت است. همچنین برای استفاده از رژگونه میتوانید اطراف استخوان گونه را مورد توجه قرار دهید.

کانتورینگ صورت هایی با فرم لوزی

برای کانتور کردن چهره هایی که فرم لوزی دارند به راحتی میتوان از زیر گوش ها تا زیر گونه را تیره کرد. به این ترتیب ضمن ایجاد حالتی طبیعی آرایشی زیباتر خواهید داشت.

کانتورینگ صورت هایی با فرم قلب

برای این فرم از صورت بهتر است خط فک و زیر گونه ها را هایلایت کنید. همینطور روی بخش چانه و شقیقه سایه هایی تیره ایجاد کنید. در کانتور کردن صورت ها قلبی شکل باید رژگونه را روی استخوان گونه بزنید.

به طور کلی کانتور کردن صورت مطابق مراحل زیر است:

 • در ابتدا از مرطوب کننده یا کرم زیر ساز برای پرایم کردن صورت استفاده کنید.
 • بعد استخوان های ابرو،استخوان های گونه،بخش زیرین بینی و گوشه درونی چشم را هایلایت کنید.
 • برای برجسته نشان دادن گونه ‌ها، می‌توانید خطی از کانتور را زیر استخوان گونه کشیده و آن را در این ناحیه پخش کنید.
 • حالا از اسپری تنظیم کننده مخصوص برای ثابت نگه داشتن آرایش خود استفاده کرده و آن را در تمام بخش‌های صورت پخش کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا