آرایشی و زیباییسبک زندگی

چطور لوازم آرایش فاسد را تشخیص دهیم؟

قیمت های سر به فلک کشیده لوازم آرایشی باعث میشه که در دور انداختن لوازم آرایشی فاسد تردید کنیم و خودمان را قانع کنیم که هنوز هم میتوانیم از آن ها استفاده کنیم . غافل از اینکه استفاده از لوازم آرایش فاسد عوارض بدی را روی پوست میگذارد که درمان آنها پر هزینه است.

فرق تاریخ انقضا با دوره زمانی مصرف محصول

تاریخ انقضا:

تاریخی است که در صورت باز نشدن درب محصول ، محصول تا آن تاریخ فاسد نمیشود. هنگام خرید محصول دقت کنید که تاریخ انقضا روی خود محصول نوشته شده باشد و به تاریخ روی جعبه اعتماد نکنید.از خرید محصولاتی که به زودی تاریخ انقضا آنها فرا میرسد خودداری کنید.

دوره زمانی مصرف محصول:

نشان میدهد که چه مدت بعد از باز شدن درب محصول شما همچنان میتوانید از ان استفاده کنید.به عبارت دیگر بعد از گذشت آن زمان محصول فاسد شده و استفاده از آن توصیه نمیشود حتی اگر تاریخ انقضای آن فرانرسیده باشد. دلیل آن این است که ترکیبات محصول بعد از باز شدن درب آن با اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان داده و فاسد شده است.

روش تشخیص لوازم آرایش فاسد

برای تشخیص لوازم آرایش فاسد علاوه بر تاریخ انقضا و دوره زمانی مصرف باید به شکل ظاهری آن هم دقت کنید.

1.کرم پودر:

 

کرم پودر یکی از پرمصرف ترین لوازم آرایشی است که اگر فاسد باشد باعث ایجاد لک های پوستی وحشتناکی میشود. وقتی که رنگ کرم پودر تغییر کنه و بوی بدی به خود بگیرد و غلیظ شود کرم پودر فاسد شده وباید دور ریخته شود. به طور کلی عمر یک کرم پودر 12 ماه بعد از باز کردن آن است.

2. پنکیک :

باور عمومی اکثر افراد این است که پنکیک تاریخ انقضا ندارد و فاسد نمیشود. اما این باور غلط است تغییر رنگ،بو و از دست دادن حالت نرم پنکیک از نشانه های فاسد شدن آن است. حداکثر عمر پنکیک 24 ماه است اما پنکیک های گیاهی به دلیل وجود رطوبت بیشتر در ترکیباتشان زودتر فاسد میشوند.

3.رژ لب جامد و مایع :

به دلیل احتمال خورده شدن مقداری از رژ لب نباید هیچ وقت از رژ لب فاسد استفاده کرد. هرگونه تغییر در رنگ و بافت رژ لب نشان از فاسد شدن آن است.تغییر بو، مزه و ماسیدن آن روی لب از علائم دیگر فاسد شدن رژ است. به طور کلی دوره زمانی مصرف رژ لب جامد قبل از فاسد شدن یکسال و رژ مایع 18 ماه است.

4.ریمل :

ریمل یکی از حساس ترین لوازم آرایش خانم هاست . استفاده از ریمل فاسد یکی از علل اصلی ابتلا به گل مژه و شالازیون است. در صورت تقلبی یا فاسد بودن ریمل فرد ممکن است در معرض نابینایی قرار بگیرد. بوی بسیار بد ، احساس سنگینی روی مژه و سخت پاک شدن از علائم فاسد شدن ریمل است. طول عمر ریمل بعد از اولین دفعه ای که درب آن را باز میکنید تنها 4 ماه است و بعد از آن باید دورانداخته شود.

5.خط چشم مایع و مدادی :

استفاده از خط چشم فاسد عوارض جدی را به همراه دارد. در صورتی که مایع داخل خط چشم حالت روان و خود را از دست بدهد و یکدست نباشد وبعد از خشک شدن ریزش کند قطعا فاسد است. خط چشم مایع بعد از گذشت 3 ماه و خط چشم مدادی بعد از گذشت 6 ماه فاسد میشود. و قبل از استفاده از خط چشم مدادی هر بار سر آن را بتراشید چون در معرض هوا قرار گرفته و ممکن است آلودگی های زیادی روی آن نشسته باشد .

6. رژ گونه و هایلایتر:

رژ گونه و هایلایتر به دو صورت مایع و پودری در بازار موجود است. نوع پودری آنها دوام بیشتری دارد و بعد از باز کردن درب آنها از 18 تا 24 ماه قابل استفاده هستند .در نوع کرمی آنها به دلیل وجود رطوبت بیشتری که در ترکیباتشان دارند بیشتر مستعد رشد باکتری هستند به همین دلیل 12 ماه بعد از شروع مصرف باید آنها را دورانداخت . هرگونه تغییر در بافت و رنگ رژ گونه و هایلایتر نشان از فاسد شدن آن است حتی اگر تاریخ انقضا آن نرسیده باشد .

7. سایه چشم :

سایه چشمهای کرمی به دلیلی رشد سریع باکتری در آنها زودتر از نوع پودری فاسد میشوند. سایه چشم فاسد بوی بدی دارد و تغییر رنگ پیدا میکند. قرمز و حساس شدن پوست پلک هم یکی از علائم سایه چشم فاسد است. مدت استفاده از سایه چشم کرمی 3 ماه و پودری 12 ماه است.

همانطور که گفته شد استفاده از لوازم آرایش فاسد ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد پس هنگام استفاده از لوازم آرایش به تاریخ انقضا و دوره زمانی مصرف محصول دقت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا